Jane Goodall idézetek

Írta: Phil Stubbs

Fordította: Uzonyi Anna

 

Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legszebb idézeteket Dr. Jane Goodalltól.

Jane Goodall évtizedeken át fáradhatatlanul dolgozik a természet védelméért. Fontos gondolatokat osztott meg arról, hogy mindannyian kapcsolatban állunk a természettel, és mit kell tennünk annak védelmében. Most összegyűjtöttük a leginspirálóbb idézeteit.

 

 

A küldetéséről:

„A küldetésem egy olyan világ megteremtése, ahol harmóniában élhetünk a természettel.”

„A legkevesebb, amit tehetek, hogy hangot adok azoknak, akik nem tudnak kiállni magukért.”

„Alakítsuk ki a tiszteletet minden élőlény iránt. Próbáljuk meg a kegyetlenséget és az intoleranciát megértéssel és együttérzéssel helyettesíteni. És szeretettel.”

 

A fiatalokról:

„A küldetésem egy olyan világ megteremtése, ahol harmóniában élhetünk a természettel. Egyedül meg tudom ezt valósítani? Nem. De egy egész fiatal generáció segíthet ebben. Így hát a célom, hogy minél több fiatalt elérjek a munkámon keresztül.”

„Ez az én erőfeszítésem, hogy visszahozzam azt a reményt, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy változtassunk az irányunkon. Azt hiszem, hogy ahhoz, hogy teljes emberré váljunk, értelmet kell találnunk az életünkben, és ebben próbálok segíteni a fiataloknak.”

„Hatalmas erő szabadul fel, amikor a fiatalok elhatározzák, hogy változást hoznak.”

 

Az állatokkal való kapcsolatunkról:

„Amikor csimpánzokkal találkozol, egyedi személyiségeket ismersz meg. Ha egy kis csimpánz rád néz, az olyan, mint egy emberi csecsemő pillantása. Felelősséggel tartozunk értük.”

„Minél többet tanultam a csimpánzokról, annál inkább rájöttem, mennyire hasonlítanak hozzánk.”

„Már jóval azelőtt, hogy Gombéba mentem, megtanultam a kutyámtól, hogy nem csak az embereknek van személyisége. A csimpánzok pedig segítettek meggyőzni erről másokat is.”

 

 

Az állatokkal való bánásmódról:

„Számomra a kegyetlenség az emberi bűnök legrosszabbika. Ha elfogadjuk, hogy egy élőlény érez és fájdalmat szenved el, akkor, ha tudatosan és szándékosan szenvedést okozunk neki, bűnösek vagyunk – legyen szó emberről vagy állatról.”

„Minél többet tudunk meg az állatok valódi természetéről – különösen azokról, akiknek összetett agyuk és bonyolult szociális viselkedésük van –, annál több etikai kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogy miként használjuk őket az emberi igények kielégítésére: legyen szó szórakoztatásról, házi kedvencekről, élelmiszerről, kutatási laboratóriumokról vagy bármilyen más célról.”

„Emberek ezrei, akik azt állítják, hogy ’szeretik’ az állatokat, naponta egyszer vagy kétszer olyan lények húsát fogyasztják, akiket teljesen megfosztottak mindentől, ami értelmessé tehette volna az életüket. Szenvedtek, rettegtek a vágóhidak borzalmaitól – és az odavezető úttól –, mielőtt végre elhagyták nyomorúságos világukat, sokszor fájdalmas halált halva.”

„A haszonállatok sokkal tudatosabbak és intelligensebbek, mint ahogy valaha is gondoltuk, és annak ellenére, hogy háziasított rabszolgákká tenyésztettük őket, önálló lények a saját jogukon. Ezért megérdemlik a tiszteletünket. És a segítségünket. Ki fog kiállni értük, ha mi csendben maradunk?”

„Évtizedek óta aggódom az ipari állattartás miatt, részben a környezetre gyakorolt pusztító hatása, részben pedig a több millió érző lényt érintő kegyetlenség miatt.”

„Ma már általánosan elfogadott, hogy bár a korai emberek valószínűleg ettek némi húst, az étrendjükben nem ez játszotta a fő szerepet. A növények sokkal fontosabb táplálékforrást jelentettek.”

„Ha elpusztítjuk a vadon élő állatokat, a lelkünk egy részét is elpusztítjuk.”

 

Az emberiségnek a Föld bolygóra gyakorolt hatásáról:

„Túl sokan vagyunk. Egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón élünk – és kimerítjük ezeket. Ez rengeteg szenvedést fog okozni a jövőben.”

„Mérgezzük a földet, mérgezzük az állatokat, és őszintén hiszem, hogy önmagunkat is mérgezzük.”

„Mi vagyunk, elvileg, a legintelligensebb lények, akik valaha is jártak a Földön, mégis elpusztítjuk az egyetlen otthonunkat.”

 

A természettel való harmóniában élésről:

„A világ őslakos népei, mielőtt meghoztak egy fontos döntést, mindig feltették maguknak a kérdést: hogyan hat ez a döntés hét generációval később a népünkre?”

„A csimpánzok, gorillák és orangutánok több százezer éve élnek az erdőben, csodálatos életet élve, soha nem túlnépesedve, soha nem pusztítva el az erdőt. Azt mondanám, hogy bizonyos szempontból sikeresebbek voltak nálunk a környezettel való harmónia terén.”

„A csimpánzok tanulmányozása talán leginkább arra tanított meg minket, hogy legyünk egy kicsit alázatosabbak; hogy mi, emberek, valóban egyedülálló főemlősök vagyunk, de mégsem vagyunk annyira különbözőek az állatvilág többi részétől, mint korábban hittük.”

„Számos tanulmány bizonyította, hogy a növények jótékony hatással vannak a pszichológiai fejlődésünkre. Ha egy területet beültetünk növényekkel, a bűnözés aránya csökken. A kínzás áldozatai gyorsabban kezdenek felépülni, ha virágokkal teli kertben töltenek időt. Tehát valamilyen mély pszichológiai szinten szükségünk van rájuk, amit még senki sem ért igazán.”

„Ha meg akarjuk menteni a bolygót, kulcsfontosságú, hogy újra kapcsolatba kerüljünk a természettel.”

 

Az emberi tulajdonságokról:

„Az emberi szeretet, együttérzés és önfeláldozás tagadhatatlan tulajdonságai adnak nekem reményt a jövőre nézve. Valóban kegyetlenek és gonoszak is tudunk lenni, ezt senki sem tagadhatja. Összefogunk egymás ellen, kínozzuk egymást szavakkal és tettekkel, harcolunk, ölünk – de képesek vagyunk a legnemesebb, legnagylelkűbb és leghősiesebb viselkedésre is.”

„Úgy gondolom, hogy az empátia rendkívül fontos, és csak akkor érhetjük el a teljes potenciálunkat, ha az okos agyunk és az emberi szívünk harmóniában működik együtt.”

„Csak ha megértünk, tudunk törődni. Csak ha törődünk, segítünk. Csak ha segítünk, menekülhetünk meg.”

 

A változás szükségességéről:

„A változás úgy történik, hogy meghallgatjuk egymást, majd párbeszédet kezdünk azokkal, akik olyasmit tesznek, amit helytelennek tartunk.”

„A tartós változás kompromisszumok sorozata. És a kompromisszum rendben van, amíg az értékeid nem változnak.”

„Az a tudás, hogy valami megvalósítható, adja meg az embereknek a bátorságot a harcra.”

„Úgy gondolom, hogy az üzenetem azoknak a politikusoknak, akiknek hatalmukban áll változást hozni, a következő: ‘Tényleg, de tényleg nem törődtök a dédunokáitok jövőjével? Mert ha hagyjuk, hogy a világ tovább pusztuljon úgy, ahogyan most, milyen lesz a világ a dédunokáitok számára?’”

 

 

Az akadályokról:

„A legnagyobb veszély a jövőnkre az apátia.”

„A legnagyobb problémánk környezetvédőként az, hogy megküzdjünk a pénz hatalmával.”

 

Az emberek erejéről a változásban:

„Minden egyes ember számít. Minden egyes embernek szerepe van. Minden egyes ember hatással van a világra.”

„Holnap megváltoztathatnánk a világot, ha a milliók úgy cselekednének, ahogy hisznek.”

„Nem telhet el egyetlen nap anélkül, hogy ne lenne hatásod a körülötted lévő világra. Amit teszel, az számít, és neked kell eldöntened, milyen változást akarsz elérni.”

 

A munkáját ért kritikákról:

„Bárki, aki az állatok életének jobbításán dolgozik, elkerülhetetlenül kritikát kap azoktól, akik úgy vélik, hogy az ilyen erőfeszítések tévesek egy emberi szenvedéssel teli világban.”

 

Istenről:

„Fogalmam sincs, ki vagy mi Isten. De hiszek egy nagyobb spirituális erőben. Különösen akkor érzem ezt, amikor a természetben vagyok. Ez valami, ami nagyobb és erősebb nálam vagy bárkinél. És ez nekem elég.”

 

A jövőről:

„Van okom a reményre: az emberi intelligencia, a természet ellenállóképessége, az emberi szellem legyőzhetetlensége, és mindenekelőtt a fiatalok elkötelezettsége, ha lehetőséget kapnak a cselekvésre.”

 

Fotó: Alföldi Dániel

 

Janegoodall Logo

Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall

Cím: Iroda - 1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 41.
Számlázás - 1089 Budapest, Orczy tér 4/a/1. 3/1.

Telefon: Kádár András, 06-30-724-0274

E-mail: info (kukac) janegoodall (pont) hu

Adószám: 18122284-2-42