A Jane Goodall Tanösvény 2018. április 15-én 10 órakor került átadásra, a Budapest II. kerület Kővári út, és az Arad utca kereszteződésében, a sorompónál.
Legújabb projektünk a tanösvényre tervezett, rendezett sétaszínház, amely Dr. Jane Goodall írásai alapján készült színdarab. A sétaszínház oldalának eléréséhez kattints ide.
Hogy jutsz ide:
A TANÖSVÉNY TÖRTÉNETE
Előzmények:
A Magyar Madártani Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya 2011-ben indította el a haragossikló élőhely-védelmi programját a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága támogatásával, ami elsősorban a Buda környéki területeken zajlott.
2016-ban 5 rádió-nyomkövetővel ellátott sikló monitorozását kezdték Vörös-kőváron, hogy pontosabb képet kaphassanak elterjedésükről és, hogy megismerhessük rejtett életmódjukat, amivel hozzájárulhatunk a védelmükhöz is.
Ezen a ponton kapcsolódtunk be a munkába (bár korábban is segítettünk az élőhelykezelési akciókon), ugyanis Dr.Jane Goodall 2016-os látogatásakor személyesen engedett vissza két korábban befogott egyedet az öt megjelölt közül. Ennek emlékére elnevezték őket Jane-nek és Vali-nak, ugyanis Dr. Goodall teljes neve Valerie Jane Goodall.
Az ötlet
A Vörös-kővár és környéke is folyamatosan ki van téve az urbanizációs nyomásnak. Rekreációs helyszín, számos sportversenyt rendeznek itt, kedvelt kutyasétáltató hely, és az esti bulik egyik színtere is, amiről az eldobált sörösdobozok, üvegek és illegális tűzrakóhelyek árulkodnak. Ezért is indítottunk szemétszedési akciót, illetve általunk az egyik helyszíne lett a TESZEDD! programnak.
Éppen ezért, hogy bemutathassuk az ide látogatóknak, itt élőknek, hogy milyen kincs birtokában vannak, elhatároztuk, hogy létrehozzuk a Jane Goodall Tanösvényt. Úgy gondoljuk, hogy ez némi védelmet nyújthat majd az itt élő állatoknak, növényeknek. Ha pedig megismerik az emberek ezeket a ritka élőlényeket, meg is szeretik, és utána meg is akarják majd védeni őket.
Az összefogás
Mindhárom szervezet megvalósíthatónak, és megvalósításra érdemesnek tartotta az ötletet. Így hát összefogtunk!
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága, az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya és a Jane Goodall Intézet elindította az ötletelést a témában, hozzáfogtunk a tervezéshez, és mivel minden építkezéshez elsősorban pénz kell, az adománygyűjtéshez is.
Egy másik perspektívából is megnézhetitek a tanösvényt ezen a videón keresztül:
A gyűjtés
A 2016. december 22-én a Jane Goodall tanösvény építési költségeinek fedezésére a NIOK Alapítvány segítségével indított adománygyűjtés, az „Adjukössze” oldalon 2017 elején lezárult. Az adományozott összeg 453.500 Ft lett, ami picit meg is haladta a célösszeget.
Voltak, akik közvetlen a számlaszámunkra utalták az adományukat, ez összesen 113.500 Ft.
Április 9-én 11 és 14 óra közt a Kazinczy utcában a Szimpla-piacon szerveztünk egy közösségi főzést a tanösvény építési költségeire. Remek hangulat kerekedett, és sok kedves adományozót lakattunk jól. A végére 110.590 Ft gyűlt össze, ami felülmúlta a várakozásainkat.
Így összesen 677.590 Ft-ot kaptunk civil adományozóktól, és akkor még nem volt meg a teljes összeg… A megvalósításhoz hiányzó, nagyjából 300.000 forintot még össze kellett gyűjtenünk, melyhez támogatókat szerettünk volna bevonni.
Mivel jó kapcsolatot ápolunk a II. Kerületi Önkormányzattal is, és számukra is fontos, hogy a projekt a helyi közösség érdekeit támogatja, elnyertük a támogatásukat.
Céges adományozás keretében a segítségünkre sietett még a “Minden doboz visszajár” program működtetője a Returpack Kft is.