Az Állati Jogok Világnapja


A Peterborough West Animal Hospital cikke alapján.

 

December 10-e hivatalosan is az állatok jogainak nemzetközi napja. Ezen a napon az állatvédők szerte a világon állást foglalnak amellett, hogy az állatok minden nap megérdemlik a tiszteletet és a tisztességes bánásmódot.

Érdekes módon az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát ugyanezen a napon ünnepeljük, ami egyáltalán nem véletlen. 1998-ban állatvédők követelték, hogy az ENSZ Közgyűlése terjessze ki a Nyilatkozatot az állatokra is azon az alapon, hogy minden érző lénynek joga van a fájdalommentes élethez és ahhoz, hogy ne öljék meg.

Ha te is az állatbarát vagy, íme egy rövid történet az Állati Jogok Világnapjáról, valamint leírunk néhány olyan módszert, amellyel segíthetsz védeni szőrös és nem túl szőrös barátainkat.

 

Uncaged – Az Állati Jogok Világnapjának alapítói


Az Uncaged elnevezésű állatvédő egyesület 1998-ban hívta életre először az Álltai Jogok Napját. A nap elnevezésével az volt a céljuk, hogy rávilágítsanak az állatok ellen elkövetett erőszak minden formájára. A tagok úgy vélték, hogy mivel az állatok nem szavazhatnak, nem tiltakozhatnak vagy lobbizhatnak saját érdekükben, az emberekre hárul a felelősség, hogy ezt megtegyék helyettük.

Az angliai Sheffieldben székelő Uncaged szándékosan választotta december 10-ét az Állati Jogok Világnapjának, hogy az így egybeessen az Emberi Jogok Világnapjával. Napjaink állatvédői az állatokat is olyan élőlényeknek tekintik, amelyeket ugyanazok az alapvető jogok illetnek meg, mint az embertársaikat.

 

 

Megemlékezések


December 10-én az állatvédők világszerte gyertyafényes virrasztás keretében hívják fel a figyelmet az állatok jogaira. Teszik ezt azzal a céllal, hogy barátaikat, családtagjaikat és közösségeiket is arra ösztönözzék, álljanak ki az állatokért, valamint ily módon ráirányítják az ügyükre a figyelmet.

Egy másik jogvédő szervezet, a PETA (People for the Ethical Treatment of Animals - Emberek az Állatokkal Való Etikus Bánásmódért) szintén arra kéri az embereket, hogy ezen a napon vegyék fontolóra az áttérést a vegán életmódra és tartózkodjanak a hús és egyéb állati termékek fogyasztásától.

Mit tehetsz, ha segíteni szeretnél?


Az állatok is éreznek fájdalmat. A legtöbben értjük ezt. És sokunk azzal is egyetért, hogy az állatok nemcsak éreznek, de képesek az érzelmek átélésérére is. Ezek a képességek már önmagukban elegendők ahhoz, hogy az állatok megérdemeljenek bizonyos alapvető jogokat. Te is segíthetsz továbbadni ezt az üzenetet, ha a saját lehetőségeiden belül teszel valamit az állatok jogaiért.


Íme néhány tipp, hogy miként segíthetsz:
• Ne támogasd az állatokat szórakoztatási és sportolási célra használó iparágakat, például a lóversenyeket és cirkuszokat;
• Ne vásárolj olyan termékeket, amelyek kifejlesztéséhez állatokon végeztek kísérleteket;
• Tanítsd meg gyermekeidet arra, hogy legyenek kedvesek az állatokkal;
• Gondolj társként az állatokra, nem pedig tulajdonként, és ösztönözd ugyanerre a többi állattulajdonost;
• Oszd meg ezt a közösségi médiában

 

A Peterborough West Animal Hospital cikkel alapján.

Janegoodall Logo

Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall

Cím: Iroda - 1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 41.
Számlázás - 1089 Budapest, Orczy tér 4/a/1. 3/1.

Telefon: Kádár András, 06-30-724-0274

E-mail: info (kukac) janegoodall (pont) hu

Adószám: 18122284-2-42